środa, 2 stycznia 2013

FASHION BOOKS



Jedno naszych noworocznych postanowien brzmi : "Czytać więcej książek"

Bardzo się cieszę, że na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pozycji dla pasjonatek mody :)






 Versace. Geniusz, morderstwo i sława




VERSACE. Słowo, które przywołuje na myśl obraz rozbuchanego przepychu i zuchwałej seksualności, bogactwa i śmiałości. Wszystko to prawda, ale nie cała. Versace to również dziedzictwo Gianniego – twórczego geniusza, który odmienił świat mody. Książka pokazuje, jak razem z ekstrawagancką siostrą Donatellą zdołali stworzyć kulturę celebrytów, którą dziś uznajemy wręcz za oczywistość.


Wciągająca biografia, oparta na setkach wywiadów z członkami rodziny Gianniego, jego kochankami czy modelkami (np. Naomi Campbell), przedstawia drogę projektanta do sławy, bolesny upadek jego firmy, a wreszcie ostateczne odkupienie, wraz z którym imperium Versace odzyskało formę.

Moda, sława, dramaty świata interesów, styl życia elit oraz głośne morderstwo łączą się w tej niezwykłej opowieści, której temat wzbudza niesłabnącą fascynację.







Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno




Zanim stała się słynną marką kosmetyczną, Helena Rubinstein wiodła inne życie. I to jakie, co za nieprawdopodobna przygoda! 


Znaliśmy miliarderkę obwieszoną klejnotami, z portretów Dali’ego czy Picassa. Ta „cesarzowa piękna” zmieniła wizerunek kobiety podając jej lustro wiecznej młodości; była niesłychanie pracowita, z ogromną szybkością przemierzała naszą planetę, zatrzymując się zaledwie na chwilę w którymś ze swych wspaniałych domów – ale czy wiadomo, że ta „Hearst w spódnicy” była kiedyś skromną Polką? 

Przyszła na świat w roku 1872 w żydowskiej dzielnicy Krakowa, była najstarszą z siedmiu sióstr, na tyle silną, że umiała przeciwstawić się konwenansom. Zawsze była wolna, potrafiła też narzucać swoją wizję. Od Australii, do której wyemigrowała w wieku 24 lat i w której była pionierką w dziedzinie pielęgnacji kosmetycznej, po Nowy Jork gdzie zmarła jako kosmopolityczna księżna w wieku 93 lat, życie Heleny Rubinstein toczyło się jak powieść-rzeka. 

Powieść, w której pojawiają się wszystkie talenty tamtych czasów, od Poireta do Chanel, poprzez Louise de Vilmorin; to wspaniała saga, pełna giełdowych krachów, milosnych tragedii, dramatów małżeńskich i utraconych klejnotów.







Paryski szyk. Podręcznik stylu



W czym tkwi tajemnica paryskiego szyku?



Ines de la Fressange – jedna z najsłynniejszych modelek i francuska ikona szyku – zdradza gromadzone przez dziesięciolecia pracy w świecie mody sekrety stylu i urody. Daje wskazówki, jak ubierać się w paryskim stylu, i pokazuje, jak stworzyć swoją garderobę, opierając się na zaledwie siedmiu podstawowych elementach i kilku dodatkach. Jej ulubione źródła odkryć z dziedziny mody, urody i dekoracji wnętrz, zarówno te paryskie, jak i internetowe, wzbogacone zostały fotografiami jej córki Nine oraz uroczymi szkicami i zdjęciami autorstwa samej Ines. Znajdziesz tu również  przewodnik po jej sekretnym Paryżu – po hotelach i restauracjach oraz niezwykłych miejscach na wycieczki, także dla całej rodziny.



Dzięki współpracy Ines i dziennikarki „Elle” Sophie Gachet powstał pełen polotu i czaru przewodnik po paryskim szyku.








Dynastie, które stworzyły luksus



Vuitton, Chanel, Gucci... świat luksusu widziany z innej, mniej oficjalnej strony. Historia siedmiu spośród wielu prestiżowych marek, które stały się miarą zamożności, dobrego smaku, hierarchii społecznej tych, którzy mogą sięgać po ich produkty. Jaką drogę przebyli twórcy wielkich dynastii, ile dramatycznych zwrotów, pułapek i bezlitosnych wojen o przetrwanie przeżyli, by wreszcie wspiąć się na sam szczyt? Dzieje rodzin budujących imperia, ich nierzadko trudnych początków, wzlotów i upadków, historie, w których jak w zwierciadle przegląda się wiek XIX, a zwłaszcza XX - stulecia wielkich tragedii i nieprawdopodobnych zmian we wszystkich dziedzinach życia...






Anna Wintour - Królowa Vogue'a




Anna Wintour, redaktor naczelna Vogue’a, światowej biblii mody. Charakterystyczna fryzura na pazia w stylu Louise Brooks, znak firmowy w postaci przeciwsłonecznych okularów, wykwintne futra - to seksowna primadonna świata mody, o której plotkują wszyscy. Jak stwierdził słynny projektant Oscar de la Renta, "Ona jest gwiazdą". W jaki sposób Wintour, nie skończywszy żadnej szkoły, nie mając właściwie żadnych uzdolnień pisarskich czy umiejętności komunikacyjnych, zdobyła szczyty w świecie magazynów mody? Książka Zawsze w pierwszym rzędzie, która powstała w oparciu o rozmowy z jej obecnymi i dawnymi przyjaciółmi i pracownikami, to wnikliwa, niejednokrotnie szokująca historia życia tej enigmatycznej ikony - prawdziwy obraz opętanej modą nastolatki, dorastającej w Londynie szalonych lat 60., której udało się wedrzeć na szczyt nowojorskiej wieży z kości słoniowej."









Magia stylu




Magia stylu. Cały sekret kryje się w tych słowach. Wiele kobiet poświęca swemu wizerunkowi serce i duszę, starannie wybierając makijaż, fryzurę i kolor włosów, szukając bezustannie tej jedynej, wyjątkowej sukni i kolekcjonując tony dodatków. Większość osiąga w ten sposób pewien poziom elegancji, niewiele natomiast jest w stanie stworzyć własny styl, który sięga poza modę i wykracza poza stereotypy. Dziesięć kobiet opisanych w tym niezwykłym albumie pozostawiło po sobie dziedzictwo, które przetrwało upływ czasu i zmiany mody. Każda z nich funkcjonuje w zbiorowej pamięci jako pamięć unikatowa, wyjątkowa i absolutnie niedościgniona. Co miało największy wpływ na ich wizerunek, tak charakterystyczny i niepowtarzalny w każdym geście?








Moda 21 wieku






Projektanci mody w świetle reflektorów. Obecne trendy i gusta. Kompendium opracowane przez doświadczonych pracowników popularnych miesięczników "i-D" i "Fashion Now" omawiają prace ponad 90 twórców z całego świata, skupiając się nie tylko na największych nazwiskach, ale także najbardziej ekscytujących nowych talentach. Uporządkowane alfabetycznie wpisy zawierają ekskluzywne wywiady, informacje biograficzne, oraz zdjęcia najbardziej aktualnych projektów i fotografie z wybiegów mody.



Redaktor Terry Jones jest założycielem i dyrektorem artystycznym magazynu i-D. Z modą związał się jeszcze w latach 70. - jako dyrektor artystyczny Vanity Fair, a potem brytyjskiej edycji Vogue'a. Po odejściu z Vogue'a w 1977 roku założył Instant Design – studio przeprowadzające kampanie reklamowe, organizujące wystawy, jak i wydające katalogi oraz książki, między innymi SMILE i-D, Fashion Now 1 i 2 wydane przez TASCHENA.






Historia stroju












Czy wiecie, że Indianie północnoamerykańscy wiązali sandały sznurem splecionym z ludzkich włosów? Czy dacie wiarę, że jedwabie z epoki Hanb (II-I w. p.n.e.) miały osnowę liczącą co najmniej sto sześćdziesiąt nici na centymetr? Czy słyszeliście kiedyś, że Katarzyna Sforza miała specjalną zbroję ciążową, bo często bywała brzemienna? Czy uwierzycie, że Karol VI zużywał rocznie ponad pięćset par rękawiczek, a na sam kaptur Izabeli Bawarskiej przeznaczono sto pięćdziesiąt skórek popielic? Czy zdawaliście sobie sprawę, że rozpowszechnienie się mini pociągnęło za sobą rewolucję bieliźniarską?




Książka jest kopalnią wiedzy na temat poszczególnych elementów naszego ubioru, opowiada ich historię, pierwotne przeznaczenie i zmieniające się w czasie zastosowania. Autorka opisuje dawne metody wytwarzania odzieży, powstawanie nowych technik oraz ich wpływ na współczesny obraz mody. Pisze o stroju również w kontekście jego wielorakich kulturowych znaczeń i dzięki temu jej fascynująca kronika jest zarazem kroniką całej kultury.





Moda projektowanie





To nowe, zmienione i uaktualnione wprowadzenie do zawodu projektanta mody i przemysłu odzieżowego. Uczy interpretowania założeń projektu, tworzenia kolekcji, doboru tkanin, techniki kroju, merzenia i szycia, przygotowania portfolio, podstaw marketingu i ekonomi mody.






Natomiast moje pytanie brzmi-co sądzicie o książce Mai Sablewskiej?
Zainteresowała mnie ale nie wiem czy warto kupić?
Lubicie jej styl?




Czytajmy !

źródło: Empik.com

K&K

4 komentarze:

  1. Ja niestety czytam co raz mniej :(
    Ale niektóre z tych tytułów mnie zaciekawiły. Nigdy jakoś nie miałam ochoty na czytanie czegoś stricte o modzie, ale czytając te opisy widzę że może to być ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń
  2. dzięki za inspiracje! nie znalałam wszystkich pozycji, wypadałoby nadrobić zaległości. Zajrzyjcie do nas :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny wpis!
    Zapraszamy do oglądania ręcznie szytych, stylowych torebek i gorsetów młodej, świetnie zapowiadającej się projektantki mody, zwyciężczyni konkursu na Najlepszego Projektanta Mody Dolnego Śląska 2012: http://surrealistycznyduettworczy.blogspot.com/
    Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń